Kas inimene on masinale nüüd lõplikult kaotanud?

http://www.epl.ee/kultuur/444897
14. oktoober 2008
Autor: Tiiu Laks

"
Kuid isegi kui arvuti annab meestele üles-andeid, isegi kui arvutid on üle võtnud meeste igipõlised üles-anded, isegi kui arvuti vastu ei ole mingit kaitset, ei saa (ka siin) ju mööda vaadata tõsiasjast, et nuppu vajutab ikkagi inimene."

Arvestades seda, et inimene on aja möödumisel aina mugavamaks läinud ja enda teenimseks välja töötanud mitmeid masinaid, juhib ta ju seda masinat ise, oma käega, see allub tema tahtele. Päris hull lugu oleks ainult siis kui masin hakkaks ise mõtlema, nagu inimene, oleks õppimisvõimeline ja suudaks teisi oma tahtele allutada. Tundub küll, nagu oleks see ulme, aga kui ulmeline see ikkagi tegelikult on? Usun, et tulevate aastatega tuleb ka uusi tehnoloogilisi saavutusi, sellega koos ka "targemat" arvutustehnikat.

Inimene oma mugavusega on valmistanud enda tarbeks masinaid ammustest aegadest saati. Mugavus - inimkonna hukatus? Meile kõigile meeldib, kui meie eest tehakse asju ära, kergendades nii koormat meie õlgadel. Osa sellest koormast oleme paigutanud masinatele. Mis saaks siis, kui inimene muutuks nii mugavaks et ei viitsi enam ise mõelda?No Comments